World Cup
# Name Score
1 BOE Johannes Thingnes 806
2 DALE-SKJEVDAL Johannes 714
3 BOE Tarjei 708
4 CHRISTIANSEN Vetle Sjastad 582
5 STROEMSHEIM Endre 549
6 LAEGREID Sturla Holm 548
7 PONSILUOMA Martin 476
8 DOLL Benedikt 465
9 KÜHN Johannes 444
10 GIACOMEL Tommaso 431
Overall ranking
Last photo
All photos
Biathlon links
Contacts
Biathlon events
World Cup
IBU Cup
Junior World Cup
Results
Nation Cup
IBU Nations cup
Shooting
Speed statistics
Biathlon statistics
Team Ukraine
Autograph cards
Photos
Personal photos
Profiles
Biathlon photos
registration
Register
Log in
next race

Junior World Championships, Otepaa
2024-02-27 11:30 (CET)
Youth Men 7.5 km Sprint

Nearest broadcast

World Cup, Holmenkollen
2024-02-29 14:15 (CET)
Women 15 km Individual



STROEMSHEIM Endre

  Personal data
STROEMSHEIM Endre

 More photos - 55

If you see mistakes or have any additional information, you can send it to us using this form.
Name  STROEMSHEIM Endre
Country
Norway
Birthdate  1997-09-05
Height  
Weight  
Birthplace  
Residence  
Homeplace  
Education  
Languages  
Profession  
Marital Status  
Hobbies  
First Year in Biathlon  
National team  0
Coaches  
Team сoach  
Club  
Website  
Rifle  
Skis  
Gloves  
Goggles  
Ski poles  
Sponsors  
Race suit  
  Users evaluation
Drag your mouse over the image to see race information
  Speed of the sportsman during the season
You can compare speed   
  Results
  Shooting
Season ALL IN SP PU MS RL
23/24 85.6 (262/306) 90.0 (54/60) 85.0 (51/60) 87.5 (105/120) 80.0 (32/40) 76.9 (20/26)
22/23 80.5 (157/195) 85.0 (34/40) 80.0 (24/30) 78.3 (47/60) 80.0 (32/40) 80.0 (20/25)
20/21 85.6 (77/90) 0.0 (0/0) 86.7 (26/30) 85.0 (51/60) 0.0 (0/0) 0.0 (0/0)
18/19 60.0 (6/10) 0.0 (0/0) 60.0 (6/10) 0.0 (0/0) 0.0 (0/0) 0.0 (0/0)
  Speed statistics by seasons
Average time gap per kilometer from average time of five best results in SPRINT races (in seconds)
2018/2019
10.90
2020/2021
7.50
2022/2023
5.00
2023/2024
3.30
  Top results
  Junior world championship
2016   Cheile Gradistei   Youth Men 3 x 7.5 km Relay 1
2016   Cheile Gradistei   Youth Men 7.5 km Sprint 2
2018   Otepaa   Junior Men 4 x 7.5 km Relay 2
  European championship
2020   Minsk-Raubichi   Single mixed relay 1
2023   Lenzerheide   Men 20 km Individual 1
2023   Lenzerheide   Single mixed relay 1
2019   Minsk-Raubichi   Men 20 km Individual 3
2021   Duszniki Zdroj   Men 20 km Individual 3
2023   Lenzerheide   Men 12.5 km Pursuit 3
  World cup
2023   Oestersund   Men 4x7.5 km Relay 1
2023   Oestersund   Men 4x7.5 km Relay 1
2024   Oberhof   Men 12.5 km Pursuit 1
2024   Oberhof   Men 4x7.5 km Relay 1
2023   Lenzerheide   Men 12.5 km Pursuit 2
2023   Nove Mesto   Mixed Relay 3
2024   Oberhof   Men 10 km Sprint 3
  IBU Cup
2019   Otepaa   Men Super sprint Final 1
2020   Brezno-Osrblie   Men 15 km Short Individual 1
2020   Brezno-Osrblie   Single mixed relay 1
2020   Brezno-Osrblie   Men 12.5 km Pursuit 1
2020   Martell-Val Martello   Men 10 km Sprint 1
2021   Arber   Men 15 km Short Individual 1
2021   Arber   Single mixed relay 1
2021   Brezno-Osrblie   Men 12.5 km Pursuit 1
2022   Lenzerheide   Men 15 km Mass Start 60 1
2022   Idre   Men 20 km Individual 1
2022   Idre   Men 10 km Sprint 1
2022   Ridnaun-Val Ridanna   Men 10 km Sprint 1
2022   Idre   Men 10 km Sprint 1
2023   Brezno-Osrblie   Mixed Relay 1
2023   Obertilliach   Men 10 km Sprint 1
2019   Martell-Val Martello   Men 10 km Sprint 2
2022   Lenzerheide   Men 10 km Sprint 2
2022   Idre   Men 12.5 km Pursuit 2
2023   Obertilliach   Men 10 km Sprint 2
2020   Brezno-Osrblie   Men 10 km Sprint 3
2020   Minsk-Raubichi   Men 10 km Sprint 3
2021   Brezno-Osrblie   Men 15 km Short Individual 3
2021   Brezno-Osrblie   Men 4x7.5 km Relay 3
2023   Brezno-Osrblie   Men 10 km Sprint 3
  Top-10 individual results
2024   Oberhof   Men 12.5 km Pursuit WC 1
2023   Lenzerheide   Men 12.5 km Pursuit WC 2
2024   Oberhof   Men 10 km Sprint WC 3
2023   Nove Mesto   Men 10 km Sprint WC 4
2023   Oestersund   Men 12.5 km Pursuit WC 5
2023   Oestersund   Men 10 km Sprint WC 6
2023   Oestersund   Men 20 km Individual WC 6
2024   Nove Mesto   Men 12.5 km Pursuit WCH 8
2023   Hochfilzen   Men 12.5 km Pursuit WC 8
2024   Antholz-Anterselva   Men 15 km Mass WC 11
  World cup total
Season ALL IN SP PU MS
23/24 5 11 8 3 10
22/23 36 36 36 39 37
20/21 53 56 38
World Cup
# Name Score
1 TANDREVOLD Ingrid Landmark 719
2 BRAISAZ-BOUCHET Justine 689
3 VITTOZZI Lisa 671
4 SIMON Julia 662
5 OEBERG Elvira Karin 602
6 JEANMONNOT Lou 590
7 HAECKI GROSS Lena 559
8 PREUSS Franziska 539
9 KNOTTEN Karoline Offigstad 522
10 VOIGT Vanessa 475
Overall ranking


popular profile

Norway  BOE Johannes Thingnes
Ukraine  MERKUSHYNA Oleksandra
Ukraine  DZHIMA Yuliia
Ukraine  DUDCHENKO Anton
Ukraine  MERKUSHYNA Anastasiya
France  SIMON Julia
Ukraine  KYPIACHENKOVA Liubov
Ukraine  BLASHKO Darya
Ukraine  PRYMA Artem
Ukraine  BILOSYUK Olena
Italy  WIERER Dorothea
Italy  VITTOZZI Lisa
Ukraine  KRYVONOS Anna
Sweden  OEBERG Hanna
Ukraine  TSYMBAL Bogdan